Registration
Coach Login
Coach Login
Coach ID:
Password:
 
  Forgot Coach ID or Password?

  • New Coach Registration

  • New Site Application

  • Robofest 2005
  • List of Official Teams
  • Registration Status
  • 2005 Sites
  • 2005 Sites File List

  • Workshops 2005
  • Available Workshops

  • Robofest
  • Subscribe to Mailing List
  • Team Photo Archives
  • Registration Home
  • Robofest Home

  • Admin Login
  • Admin Login

  • Select Year:
    Candidates of Robofest 2005 Team Photo Awards

    To view the photos click on the thumbnails below.    Photos appear in an order determined by team identification number.

    Team 23-1
    Bluestreaks

    Ida Middle School
    Junior Competition
    World_Championship

    Team 23-1
    Bluestreaks

    Ida Middle School
    Junior Competition
    AnnArbor_MI

    Team 26-1
    Hotwheels

    Cranbrook Schools
    Junior Competition
    World_Championship

    Team 26-1
    Hotwheels

    Cranbrook Schools
    Junior Competition
    Flint_MI

    Team 26-3
    M & M

    Cranbrook Schools
    Senior Competition
    World_Championship

    Team 26-3
    M & M

    Cranbrook Schools
    Senior Competition
    Flint_MI

    Team 26-4
    Sumo-Mechs

    Cranbrook Schools
    Exhibition
    World_Championship

    Team 26-4
    Sumo-Mechs

    Cranbrook Schools
    Exhibition
    Flint_MI

    Team 55-1
    Saints Robotics

    St. Clair Middle School
    Junior Competition
    ClintonTwp_MI

    Team 55-2
    Robots Rock

    St. Clair Middle School
    Senior Competition
    ClintonTwp_MI

    Team 55-2
    Robots Rock

    St. Clair Middle School
    Senior Competition
    World_Championship

    Team 59-1
    RIStons

    Oakley Park Elementary
    Junior Competition
    World_Championship

    Team 59-1
    RIStons

    Oakley Park Elementary
    Junior Competition
    Northville_MI

    Team 64-2
    Christ the King Comets

    Christ the King Separate School
    Junior Competition
    Northville_MI

    Team 64-2
    Christ the King Comets

    Christ the King Separate School
    Junior Competition
    World_Championship

    Team 66-1
    Gorgon Strike Force

    Lincoln High School Computer Club
    Senior Competition
    AnnArbor_MI

    Team 69-1
    Jr. RoboQuest

    Berean Homeschool Academy
    Junior Competition
    AnnArbor_MI

    Team 69-1
    Jr. RoboQuest

    Berean Homeschool Academy
    Junior Competition
    World_Championship

    Team 69-2
    RoboQuest

    Berean Homeschool Academy
    Senior Competition
    AnnArbor_MI

    Team 69-2
    RoboQuest

    Berean Homeschool Academy
    Senior Competition
    World_Championship

    Team 80-1
    Team Rogue Duct Tape

    The Roeper School
    Junior Competition
    ClintonTwp_MI

    Team 80-2
    Lego Ladies

    The Roeper School
    Junior Competition
    ClintonTwp_MI

    Team 80-3
    Leetle Bitties

    The Roeper School
    Junior Competition
    World_Championship

    Team 80-3
    Leetle Bitties

    The Roeper School
    Junior Competition
    ClintonTwp_MI

    Team 80-4
    Aaron's & Reed's Robo Team

    The Roeper School
    Junior Competition
    ClintonTwp_MI

    Team 83-1
    team tremor

    Team Tremor
    Junior Competition
    Northville_MI

    Team 114-1
    PEBKAC Robotics

    Berkley Neighborhood Group
    Senior Competition
    ClintonTwp_MI

    Team 114-1
    PEBKAC Robotics

    Berkley Neighborhood Group
    Senior Competition
    World_Championship

    Team 115-1
    Levey Jaguars

    Southfield Public Schools
    Senior Competition
    AnnArbor_MI

    Team 115-1
    Levey Jaguars

    Southfield Public Schools
    Senior Competition
    World_Championship

    Team 115-2
    Southfield TechnoJays

    Southfield Public Schools
    Senior Competition
    AnnArbor_MI

    Team 115-2
    Southfield TechnoJays

    Southfield Public Schools
    Senior Competition
    World_Championship

    Team 118-1
    The Bombers

    Whitmore Lake Middle School
    Junior Competition
    AnnArbor_MI

    Team 118-2
    Robos

    Whitmore Lake Middle School
    Junior Competition
    AnnArbor_MI

    Team 118-3
    The Bots

    Whitmore Lake Middle School
    Junior Competition
    AnnArbor_MI

    Team 133-1
    The Digits - Lakers Junior Robotics Team

    Our Lady of the Lakes School
    Junior Competition
    World_Championship

    Team 133-1
    The Digits - Lakers Junior Robotics Team

    Our Lady of the Lakes School
    Junior Competition
    ClintonTwp_MI

    Team 133-2
    Two Geeks and a Blonde

    Our Lady of the Lakes School
    Senior Competition
    ClintonTwp_MI

    Team 133-2
    Two Geeks and a Blonde

    Our Lady of the Lakes School
    Senior Competition
    World_Championship

    Team 134-1
    Mashed Taters

    The Roeper School
    Junior Competition
    World_Championship

    Team 134-1
    Mashed Taters

    The Roeper School
    Junior Competition
    ClintonTwp_MI

    Team 136-1
    Shrine Roboknights 1

    Shrine Academy
    Junior Competition
    EdenTestSite

    Team 136-1
    Shrine Roboknights 1

    Shrine Academy
    Junior Competition
    Canton_MI

    Team 136-1
    Shrine Roboknights 1

    Shrine Academy
    Junior Competition
    World_Championship

    Team 136-2
    Roboknights #2

    Shrine Academy
    Junior Competition
    Canton_MI

    Team 137-3
    Block-Robotics Animation

    Block-Robotics Learning
    Exhibition
    Canton_MI

    Team 137-3
    Block-Robotics Animation

    Block-Robotics Learning
    Exhibition
    World_Championship

    Team 146-1
    Crandroids

    LTU
    Exhibition
    Video_Submission

    Team 146-1
    Crandroids

    LTU
    Exhibition
    World_Championship

    Team 176-1
    DeCoDerS

    Detroit Country Day
    Junior Competition
    ClintonTwp_MI

    Team 177-1
    CLAC

    ICARE
    Junior Competition
    EdenTestSite

    Team 177-1
    CLAC

    ICARE
    Junior Competition
    Houston_TX

    Team 178-1
    HMS Raiders #178

    Hillside Middle School
    Junior Competition
    Northville_MI

    Team 178-2
    HMS Raiders #178-2

    Hillside Middle School
    Exhibition
    World_Championship

    Team 178-2
    HMS Raiders #178-2

    Hillside Middle School
    Exhibition
    Northville_MI

    Team 179-1
    RoboPistons

    RoboPistons-Troy
    Junior Competition
    ClintonTwp_MI

    Team 180-1
    Extreme Robots

    TIME Robots
    Junior Competition
    Houston_TX

    Team 184-1
    Knights Unlimited

    Troy High School
    Junior Competition
    ClintonTwp_MI

    Team 187-1
    SWAT Bots

    Washington Academy
    Senior Competition
    ClintonTwp_MI

    Team 187-1
    SWAT Bots

    Washington Academy
    Senior Competition
    World_Championship

    Team 188-1
    TriBorgs

    Firm Foundation Home School
    Senior Competition
    ClintonTwp_MI

    Team 188-1
    TriBorgs

    Firm Foundation Home School
    Senior Competition
    World_Championship

    Team 189-1
    M.A.S.H

    Athens High School
    Junior Competition
    ClintonTwp_MI

    Team 189-1
    M.A.S.H

    Athens High School
    Junior Competition
    World_Championship

    Team 192-1
    A & M Express

    Home Team
    Senior Competition
    World_Championship

    Team 192-1
    A & M Express

    Home Team
    Senior Competition
    ClintonTwp_MI

    Team 193-1
    Dark Matter One

    International Academy West
    Junior Competition
    Northville_MI

    Team 193-1
    Dark Matter One

    International Academy West
    Junior Competition
    World_Championship

    Team 193-2
    Dark Matter Two

    International Academy West
    Junior Competition
    Northville_MI

    Team 194-2
    Macomb Tech Team

    Macomb Christian School
    Junior Competition
    ClintonTwp_MI

    Team 194-2
    Macomb Tech Team

    Macomb Christian School
    Junior Competition
    World_Championship

    Team 195-1
    Raidergirls

    Hillside Middle School
    Junior Competition
    Northville_MI

    Team 196-1
    Mecha Anonymous

    Roboracers
    Junior Competition
    Houston_TX

    Team 198-1
    Fisher Flyers

    Fisher Elementary School
    Junior Competition
    Northville_MI

    Team 201-1
    Deerfield Academy

    Deerfield Academy
    Senior Competition
    World_Championship

    Team 201-1
    Deerfield Academy

    Deerfield Academy
    Senior Competition
    Nashua_NH

    Team 204-2
    Lego Crickets

    Cedar Crest Academy
    Junior Competition
    Flint_MI

    Team 204-3
    Lego Crickets 2

    Cedar Crest Academy
    Junior Competition
    Flint_MI

    Team 209-2
    No mercy

    Mercy High School
    Exhibition
    World_Championship

    Team 209-2
    No mercy

    Mercy High School
    Exhibition
    AnnArbor_MI

    Team 218-1
    CCA Crush

    Canton Charter Academy
    Junior Competition
    World_Championship

    Team 218-1
    CCA Crush

    Canton Charter Academy
    Junior Competition
    Canton_MI

    Team 218-2
    Mind Scramblers

    Canton Charter Academy
    Junior Competition
    World_Championship

    Team 218-2
    Mind Scramblers

    Canton Charter Academy
    Junior Competition
    Canton_MI

    Team 218-3
    Robot Rebels

    Canton Charter Academy
    Junior Competition
    World_Championship

    Team 218-3
    Robot Rebels

    Canton Charter Academy
    Junior Competition
    Canton_MI

    Team 218-4
    Fuzzy Tech Headz

    Canton Charter Academy
    Exhibition
    Canton_MI

    Team 229-1
    SuperNerds

    Seacrest Country Day School
    Junior Competition
    W_Melbourne_FL

    Team 229-2
    Supernerds II

    Seacrest Country Day School
    Exhibition
    World_Championship

    Team 229-2
    Supernerds II

    Seacrest Country Day School
    Exhibition
    W_Melbourne_FL

    Team 230-1
    Thunder Bolts

    WMSS
    Junior Competition
    W_Melbourne_FL

    Team 237-1
    Robo Kids

    Merritt Island
    Junior Competition
    W_Melbourne_FL

    Team 240-1
    JAXBOTS

    JAXBOTS ROBOTICS TEAM
    Junior Competition
    W_Melbourne_FL

    Team 245-1
    Rockets

    George Crockett Academy
    Junior Competition
    Northville_MI

    Team 247-1
    DAA TECHNOZ

    SUCCOR
    Exhibition
    Northville_MI

    Team 250-1
    Herlong Blazers

    Herlong Cathedral School
    Exhibition
    Northville_MI

    Team 250-1
    Herlong Blazers

    Herlong Cathedral School
    Exhibition
    World_Championship

    Team 261-1
    VES Robotics Discovery Club

    Vauxhall Elementary School
    Exhibition
    Alberta_Canada

    Team 261-2
    Vauxhall POD

    Vauxhall Elementary School
    Exhibition
    Alberta_Canada

    Team 275-1
    Wilson Wizards

    N/A
    Exhibition
    Canton_MI

    Team 275-1
    Wilson Wizards

    N/A
    Exhibition
    World_Championship

    Team 276-1
    Samsan-Hoojung

    Samsan Middle-Hoojung Elementary
    Junior Competition
    World_Championship

    Team 277-1
    Sangil

    Sangil Middle School
    Junior Competition
    World_Championship

    Team 278-1
    Yongkok

    Yongkok
    Junior Competition
    World_Championship

    Team 279-1
    Songtan

    Songtan
    Junior Competition
    World_Championship

    Team 280-1
    Kyungwon

    Kyungnam ESI
    Senior Competition
    World_Championship

    Team 281-1
    Naksang

    Naksang High School
    Senior Competition
    World_Championship