Registration
Coach Login
Coach Login
Coach ID:
Password:
 
  Forgot Coach ID or Password?

  • New Coach Registration

  • New Site Application

  • Robofest 2007
  • List of Official Teams
  • Registration Status
  • 2007 Sites
  • 2007 Sites File List

  • Workshops 2007
  • Available Workshops

  • Robofest
  • Subscribe to Mailing List
  • Team Photo Archives
  • Registration Home
  • Robofest Home

  • Admin Login
  • Admin Login

  • Select Year:
    Candidates of Robofest 2007 Team Photo Awards

    To view the photos click on the thumbnails below.    Photos appear in an order determined by team identification number.

    Team 12-1
    t

    Lawrence Technological University
    Sr Game
    Test

    Team 16-1
    A to Z

    Cranbrook Kingswood
    Jr Game
    Flint_MI

    Team 16-1
    A to Z

    Cranbrook Kingswood
    Jr Game
    World_Championship

    Team 16-2
    Green Man Group

    Cranbrook Kingswood
    Jr Exhibition
    Flint_MI

    Team 16-2
    Green Man Group

    Cranbrook Kingswood
    Jr Exhibition
    World_Championship

    Team 23-1
    Bluestreaks Thunder

    Ida Middle School
    Jr Game
    AnnArbor_MI

    Team 23-2
    Bluestreaks Lightning

    Ida Middle School
    Jr Game
    AnnArbor_MI

    Team 23-2
    Bluestreaks Lightning

    Ida Middle School
    Jr Game
    World_Championship

    Team 26-1
    Trojans

    Cranbrook Schools
    Jr BottleSumo
    RoboSumoSouthfield_M

    Team 26-2
    Tiny

    Cranbrook Schools
    Sr BottleSumo Classic
    RoboSumoSouthfield_M

    Team 26-3
    Samurai Sumo

    Cranbrook Schools
    Jr BottleSumo
    RoboSumoSouthfield_M

    Team 28-1
    Advanced Beginner

    Cranbrook Kingswood
    Fashion Dance
    World_Championship

    Team 28-1
    Advanced Beginner

    Cranbrook Kingswood
    Fashion Dance
    Windsor_Canada

    Team 55-1
    Saints Robotics

    St. Clair Middle School
    Jr Game
    Marysville_MI

    Team 69-1
    Berean Homeschool Academy

    Berean Homeschool Academy
    Sr Game
    ClintonTwp_MI

    Team 69-1
    Berean Homeschool Academy

    Berean Homeschool Academy
    Sr Game
    World_Championship

    Team 80-1
    Shi eisi Shol Jhys os si Vol Kael

    The Roeper School
    Jr Game
    World_Championship

    Team 80-1
    Shi eisi Shol Jhys os si Vol Kael

    The Roeper School
    Jr Game
    Flint_MI

    Team 80-2
    One Team To Rule Them All

    The Roeper School
    Jr Game
    World_Championship

    Team 80-2
    One Team To Rule Them All

    The Roeper School
    Jr Game
    Flint_MI

    Team 80-3
    Ferocious Beavers

    The Roeper School
    Jr Game
    Flint_MI

    Team 114-1
    PEBKAC Robotics

    Berkley Neighborhood Group
    Sr Game
    ClintonTwp_MI

    Team 118-2
    The Art Bot

    Whitmore Lake Middle School
    Jr BottleSumo
    Howell_MI

    Team 118-3
    The Sheeps

    Whitmore Lake Middle School
    Jr BottleSumo
    Howell_MI

    Team 118-3
    The Sheeps

    Whitmore Lake Middle School
    Jr BottleSumo
    World_Championship

    Team 118-4
    The Winners

    Whitmore Lake Middle School
    Jr BottleSumo
    Howell_MI

    Team 118-5
    Bubbles

    Whitmore Lake Middle School
    Jr BottleSumo
    Howell_MI

    Team 118-5
    Bubbles

    Whitmore Lake Middle School
    Jr BottleSumo
    World_Championship

    Team 118-6
    Team Demo

    Whitmore Lake Middle School
    Jr BottleSumo
    Howell_MI

    Team 118-7
    We Like PI

    Whitmore Lake Middle School
    Jr BottleSumo
    Howell_MI

    Team 118-7
    We Like PI

    Whitmore Lake Middle School
    Jr BottleSumo
    World_Championship

    Team 118-8
    Squrt

    Whitmore Lake Middle School
    Jr BottleSumo
    Howell_MI

    Team 118-9
    Slyder

    Whitmore Lake Middle School
    Jr BottleSumo
    Howell_MI

    Team 133-1
    Geeks without Glasses

    Our Lady of the Lakes School
    Sr Game
    Flint_MI

    Team 133-2
    Beauty and the Geeks

    Our Lady of the Lakes School
    Jr Game
    Flint_MI

    Team 180-1
    TIME Robots

    TIME Robots
    Jr Game
    Houston_TX

    Team 185-1
    Robocubs

    university of detroit jesuit high
    Sr Game
    World_Championship

    Team 185-1
    Robocubs

    university of detroit jesuit high
    Sr Game
    ClintonTwp_MI

    Team 194-1
    Robobugs

    Macomb Christian School
    Jr Game
    Warren_MI

    Team 194-1
    Robobugs

    Macomb Christian School
    Jr Game
    World_Championship

    Team 198-1
    Fisher Flyers1

    Fisher Elementary School
    Jr Game
    Canton_MI

    Team 198-2
    Fisher Flyers 2

    Fisher Elementary School
    Jr Game
    Canton_MI

    Team 218-1
    FruitLoops

    Canton Charter Academy
    Jr Exhibition
    World_Championship

    Team 218-1
    FruitLoops

    Canton Charter Academy
    Jr Exhibition
    Canton_MI

    Team 235-1
    RaiderGirls

    Our Lady of Victory
    Jr Game
    World_Championship

    Team 235-1
    RaiderGirls

    Our Lady of Victory
    Jr Game
    Northville_MI

    Team 260-1
    NULL pointer exception

    Romeo Eng. & Tech. Center
    Sr Game
    Cancellations

    Team 304-1
    Lego Raiders

    Novi Northville Team
    Jr Game
    Canton_MI

    Team 304-1
    Lego Raiders

    Novi Northville Team
    Jr Game
    World_Championship

    Team 305-1
    Rescuers

    Robot Club of Livingston Area Homeschool
    Jr Game
    Northville_MI

    Team 305-1
    Rescuers

    Robot Club of Livingston Area Homeschool
    Jr Game
    World_Championship

    Team 305-2
    Rescue Bots

    Robot Club of Livingston Area Homeschool
    Jr Game
    Northville_MI

    Team 309-1
    Team Works Robotics

    Lighthouse Homeschool
    Sr Game
    Monroe_WA

    Team 309-1
    Team Works Robotics

    Lighthouse Homeschool
    Sr Game
    World_Championship

    Team 316-2
    Masterminds Robotic Team

    Huron Valley Schools
    Jr Game
    Detroit_A_MI

    Team 316-2
    Masterminds Robotic Team

    Huron Valley Schools
    Jr Game
    World_Championship

    Team 318-1
    RoboFalcons

    Canton Charter Academy
    Jr Game
    Canton_MI

    Team 328-1
    Black Dog Robotics - Zoey

    none
    Jr Game
    Northville_MI

    Team 330-1
    Carabella

    Johnson Elementary School
    Fashion Dance
    RoboFashionShow_MI

    Team 331-1
    Conner Creek Team A

    Michigan Collegiate High School
    Sr Game
    AnnArbor_MI

    Team 331-2
    Conner Creek Team B

    Michigan Collegiate High School
    Sr Game
    AnnArbor_MI

    Team 331-2
    Conner Creek Team B

    Michigan Collegiate High School
    Sr Game
    World_Championship

    Team 331-3
    Conner Creek Team C

    Michigan Collegiate High School
    Sr Game
    AnnArbor_MI

    Team 336-1
    The (out)Laws of Robotics

    Welsh Hills School
    Sr Game
    AnnArbor_MI

    Team 336-1
    The (out)Laws of Robotics

    Welsh Hills School
    Sr Game
    World_Championship

    Team 338-1
    Flying Monkeys

    Canton Charter Academy
    Jr Game
    Canton_MI

    Team 348-1
    Roboteers

    HomeSchoolers
    Jr Game
    Canton_MI

    Team 355-1
    greenRobot

    Greenhills School
    Sr Game
    AnnArbor_MI

    Team 355-2
    greenRobot

    Greenhills School
    Sr Exhibition
    AnnArbor_MI

    Team 355-2
    greenRobot

    Greenhills School
    Sr Exhibition
    World_Championship

    Team 357-1
    Saints Robotics II

    St. Clair High, Port Huron High
    Jr Exhibition
    Marysville_MI

    Team 357-1
    Saints Robotics II

    St. Clair High, Port Huron High
    Jr Exhibition
    World_Championship

    Team 365-1
    Minds in Evolutions

    ICYTEG,Irapuato
    Sr Exhibition
    World_Championship

    Team 365-1
    Minds in Evolutions

    ICYTEG,Irapuato
    Sr Exhibition
    VideoSubmission

    Team 366-1
    RoBoJoZ

    L'Anse Creuse Lego Club
    Jr Game
    Flint_MI

    Team 382-1
    St. Clair

    St. Clair High School
    Sr Game
    Marysville_MI

    Team 382-1
    St. Clair

    St. Clair High School
    Sr Game
    World_Championship

    Team 391-1
    RoboGeek 3.14

    Battle Creek Area Math and Science Cente
    Jr Game
    Flint_MI

    Team 391-2
    Phoenix Robots

    Battle Creek Area Math and Science Cente
    Sr Game
    World_Championship

    Team 391-2
    Phoenix Robots

    Battle Creek Area Math and Science Cente
    Sr Game
    Flint_MI

    Team 406-1
    Math Guy

    Roeper School
    Jr Exhibition
    Detroit_A_MI

    Team 406-1
    Math Guy

    Roeper School
    Jr Exhibition
    World_Championship

    Team 421-1
    DalGooJi

    Dong-Jak Center, KOREA
    Sr BottleSumo Classic
    Winners_Korea

    Team 421-1
    DalGooJi

    Dong-Jak Center, KOREA
    Sr BottleSumo Classic
    World_Championship

    Team 421-2
    DalGooJi

    Dong-Jak Center, KOREA
    Sr Game
    Winners_Korea

    Team 421-2
    DalGooJi

    Dong-Jak Center, KOREA
    Sr Game
    World_Championship

    Team 421-3
    S&Ms

    Dong-Jak Center, KOREA
    Sr Game
    Winners_Korea

    Team 421-3
    S&Ms

    Dong-Jak Center, KOREA
    Sr Game
    World_Championship

    Team 421-4
    S&Ms

    Dong-Jak Center, KOREA
    Sr BottleSumo Classic
    World_Championship

    Team 421-4
    S&Ms

    Dong-Jak Center, KOREA
    Sr BottleSumo Classic
    Winners_Korea

    Team 421-5
    I.C.D.

    Dong-Jak Center, KOREA
    Jr Game
    World_Championship

    Team 421-5
    I.C.D.

    Dong-Jak Center, KOREA
    Jr Game
    Winners_Korea

    Team 421-6
    I.C.D.

    Dong-Jak Center, KOREA
    Fashion Dance
    World_Championship

    Team 421-6
    I.C.D.

    Dong-Jak Center, KOREA
    Fashion Dance
    Winners_Korea

    Team 430-1
    The Technologists

    Newark Area Youth Robotics
    VEX Pentathlon
    VEX_Pentathlon_MI

    Team 458-1
    St. Joan of Arc RoboChargers

    St. Joan of Arc Robotics Team
    Jr Game
    World_Championship

    Team 458-1
    St. Joan of Arc RoboChargers

    St. Joan of Arc Robotics Team
    Jr Game
    Warren_MI

    Team 458-2
    St. Joan of Arc RoboChargers Team 2

    St. Joan of Arc Robotics Team
    Jr Exhibition
    Warren_MI

    Team 458-3
    St. Joan of Arc RoboChargers Team 3

    St. Joan of Arc Robotics Team
    Jr Exhibition
    Warren_MI

    Team 459-1
    M-vex Valley

    Vex Valley
    VEX Pentathlon
    VEX_Pentathlon_MI

    Team 465-1
    Leslie Girls Science Club

    Leslie Girls Science Club
    Jr Exhibition
    AnnArbor_MI

    Team 467-1
    Imagineers

    Eisenhower Elementary
    Jr Exhibition
    Marysville_MI

    Team 467-1
    Imagineers

    Eisenhower Elementary
    Jr Exhibition
    World_Championship

    Team 469-1
    eBots

    Milford Homeschoolers
    Jr Game
    World_Championship

    Team 469-1
    eBots

    Milford Homeschoolers
    Jr Game
    Warren_MI

    Team 471-1
    ROBOBLAST

    roboblast
    Sr Game
    AnnArbor_MI

    Team 471-1
    ROBOBLAST

    roboblast
    Sr Game
    World_Championship

    Team 473-1
    The Five Omegops

    Clarenceville Middle School
    Jr Game
    Northville_MI

    Team 473-2
    CDR

    Clarenceville Middle School
    Jr Game
    Northville_MI

    Team 476-1
    Impact

    Edmonds Homeschool Resource Center
    Sr Game
    Monroe_WA

    Team 478-1
    OLV Cougars

    Our Lady of Victory School
    Jr Game
    Northville_MI

    Team 483-1
    MadeInChina

    Slauson Middle School
    Jr Exhibition
    World_Championship

    Team 483-1
    MadeInChina

    Slauson Middle School
    Jr Exhibition
    AnnArbor_MI

    Team 486-1
    Devious Duo

    Novi High Devious Duo
    Jr Game
    Northville_MI

    Team 486-1
    Devious Duo

    Novi High Devious Duo
    Jr Game
    World_Championship

    Team 487-1
    The Heat

    Birney Middle School
    Jr Game
    Canton_MI

    Team 487-2
    The Robo Kings

    Birney Middle School
    Jr Exhibition
    Canton_MI

    Team 494-1
    Hillside's Lego Legends

    Hillside's Lego Legends
    Jr Game
    Northville_MI

    Team 499-1
    Coal Patrol

    Cedar Crest Academy
    Jr Game
    Warren_MI

    Team 499-2
    Beta Rays

    Cedar Crest Academy
    Jr Game
    Warren_MI

    Team 499-3
    Robo Rays

    Cedar Crest Academy
    Jr Game
    Warren_MI

    Team 502-1
    The Eagles

    Hillside Middle School
    Jr Game
    Canton_MI

    Team 502-1
    The Eagles

    Hillside Middle School
    Jr Game
    World_Championship

    Team 503-1
    F.B.I

    Saint Clair Middle School
    Jr Game
    Marysville_MI

    Team 504-1
    UPA Robo Jaguars

    UPA Robo Jaguars
    Jr Game
    Woodland_CA

    Team 504-2
    UPA Pet Feeders

    UPA Robo Jaguars
    Jr Exhibition
    Woodland_CA

    Team 506-1
    Black Dog Robotics - Norman

    Black Dog Robotics
    Jr Game
    World_Championship

    Team 507-1
    Black Dog Robotics - Dora

    Black Dog Robotics
    Jr Game
    AnnArbor_MI

    Team 510-1
    Three Fires Zoidberg

    Three Fires Wolves
    Jr Game
    Canton_MI

    Team 510-2
    Three Fires Atomic Robots

    Three Fires Wolves
    Jr Game
    Canton_MI

    Team 515-1
    Robettes

    Intelligent Design Robotics
    Jr Game
    Canton_MI

    Team 518-1
    Fantastic 5

    Fantastic 5
    Jr Exhibition
    Canton_MI

    Team 529-1
    CGLF

    CGLF
    Jr Game
    Woodland_CA

    Team 529-2
    CGLF

    CGLF
    Jr Exhibition
    World_Championship

    Team 529-2
    CGLF

    CGLF
    Jr Exhibition
    Woodland_CA

    Team 530-1
    LifeLine Robotics

    Robot Club of Livingston Area Homeschool
    Jr Game
    Northville_MI

    Team 531-1
    Mutant Mole Vipers

    Homeschool
    Jr Game
    Austin_TX

    Team 533-1
    Hot Shots

    OLL Middle School Robotics - Team 2
    Jr Game
    Flint_MI

    Team 534-1
    Dynamite Dirt Diggers

    Utica Community Schools
    Jr Game
    World_Championship

    Team 534-1
    Dynamite Dirt Diggers

    Utica Community Schools
    Jr Game
    Warren_MI

    Team 536-1
    Rocky Robot

    Rocky Robot
    Jr Game
    Canton_MI

    Team 536-1
    Rocky Robot

    Rocky Robot
    Jr Game
    World_Championship

    Team 537-1
    Girl Tech

    Canton Charter Academy
    Jr Exhibition
    Canton_MI

    Team 537-1
    Girl Tech

    Canton Charter Academy
    Jr Exhibition
    World_Championship

    Team 549-1
    Aces

    Civil Air Patrol
    Sr Game
    Austin_TX

    Team 555-1
    Cute Kittens

    Clarenceville Middle School
    Jr Game
    Northville_MI

    Team 555-2
    The Lego Men

    Clarenceville Middle School
    Jr Game
    Northville_MI

    Team 555-3
    Cyborg's

    Clarenceville Middle School
    Jr Game
    Northville_MI

    Team 560-1
    St. Joan of Arc RoboChargers Team 4

    St. Joan of Arc RoboChargers
    Fashion Dance
    RoboFashionShow_MI

    Team 571-1
    Emots

    International School
    Jr Game
    Monroe_WA

    Team 571-1
    Emotes

    International School
    Jr Game
    World_Championship

    Team 578-1
    Masterminds - Exhibition

    Muir M.S. and Milford H.S.
    Jr Exhibition
    Northville_MI

    Team 578-1
    Masterminds Robotic Team

    Muir M.S. and Milford H.S.
    Jr Exhibition
    World_Championship

    Team 579-1
    Masterminds Robotic Team

    Muir Middle School
    Jr BottleSumo
    RoboSumoSouthfield_M

    Team 581-1
    A7X

    Galbraith Elementary School
    Jr Game
    Lethbridge_Canada

    Team 581-2
    Omega

    Galbraith Elementary School
    Jr Game
    Lethbridge_Canada

    Team 581-3
    Newbies

    Galbraith Elementary School
    Jr Game
    Lethbridge_Canada

    Team 581-4
    Alpha

    Galbraith Elementary School
    Jr Game
    Lethbridge_Canada

    Team 582-1
    JAXBOTS

    Home team
    Jr Exhibition
    World_Championship

    Team 582-1
    JAXBOTS

    Home team
    Jr Exhibition
    VideoSubmission

    Team 583-1
    Robomania

    Neinas Elementary-Wirebots
    Jr BottleSumo
    CIS_Detroit_MI

    Team 583-2
    Robomania

    Neinas Elementary-Wirebots
    Jr BottleSumo
    World_Championship

    Team 583-2
    Robomania

    Neinas Elementary-Wirebots
    Jr BottleSumo
    CIS_Detroit_MI

    Team 583-3
    Robomania

    Neinas Elementary-Wirebots
    Jr BottleSumo
    World_Championship

    Team 583-3
    Robomania

    Neinas Elementary-Wirebots
    Jr BottleSumo
    CIS_Detroit_MI

    Team 595-1
    X-Bots

    Central Texas Academy for Excellence
    Jr Exhibition
    World_Championship

    Team 595-1
    X-Bots

    Central Texas Academy for Excellence
    Jr Exhibition
    Austin_TX

    Team 600-1
    SINABRO

    Korea_Winners
    Sr Game
    Winners_Korea

    Team 600-1
    SINABRO

    Korea_Winners
    Sr Game
    World_Championship

    Team 600-2
    Suit-youself!

    Korea_Winners
    Jr Exhibition
    Winners_Korea

    Team 600-2
    Suit-youself!

    Korea_Winners
    Jr Exhibition
    World_Championship

    Team 600-3
    NS ROBO

    Korea_Winners
    Sr Game
    Winners_Korea

    Team 600-3
    NS ROBO

    Korea_Winners
    Sr Game
    World_Championship

    Team 600-4
    KBM

    Korea_Winners
    Jr Exhibition
    Winners_Korea

    Team 600-4
    KBM

    Korea_Winners
    Jr Exhibition
    World_Championship

    Team 601-1
    Kim Seong Sik

    ImHak Middle school
    Jr Exhibition
    Winners_Korea

    Team 601-1
    Kim Seong Sik

    ImHak Middle school
    Jr Exhibition
    World_Championship

    Team 603-1
    Taekwon-V

    Korea_Winners
    Jr Exhibition
    Winners_Korea

    Team 603-1
    Taekwon-V

    Korea_Winners
    Jr Exhibition
    World_Championship

    Team 605-1
    Rolypot

    Korea_Winners
    Sr Exhibition
    Winners_Korea

    Team 605-1
    Rolypot

    Korea_Winners
    Sr Exhibition
    World_Championship

    Team 607-1
    Trailbot Mars

    Ann Arbor Trail Robotics Team
    Jr Exhibition
    World_Championship

    Team 607-1
    Trailbot Mars

    Ann Arbor Trail Robotics Team
    Jr Exhibition
    Detroit_A_MI

    Team 607-2
    Ann Arbor Trail Robotics

    Ann Arbor Trail Robotics Team
    Jr Game
    Detroit_A_MI

    Team 612-1
    BUSAN DREAM TEAM

    korea_winner
    Jr Exhibition
    Winners_Korea

    Team 612-1
    BUSAN DREAM TEAM

    korea_winner
    Jr Exhibition
    World_Championship

    Team 615-1
    UNKNOWNS

    Damai Secondary School, Singapore
    Sr Game
    Singapore_Winners

    Team 616-1
    BETA STORMERS

    West Grove Primary School
    Jr Game
    Singapore_Winners